Jaki jest koszt wesela?

Przystępując do planowania przyjęcia weselnego zastanawiamy się ile będzie kosztowała nas jego organizacja. Koszty będą różniły się w zależności od tego, ilu gości pragniemy zaprosić, jaką salę weselną chcemy wynająć oraz jaką oprawę weselną planujemy.

Zacznijmy od kosztów wynajęcia lokalu, które zależne są od jego standardu, menu, ilości serwowanych potraw i ich wykwintności. Cena za „talerzyk” kształtuje się na poziomie 170- 270 zł za osobę. Pamiętajmy także o dodatkowych kosztach takich jak korkowe, czyli opłata za wniesienie własnego alkoholu do lokalu oraz serwis obejmujący obsługę kelnerską.

Odpowiednio wcześniej warto zadbać o wybór dobrego fotografa. Zwróćmy uwagę na jego doświadczenie i portfolio. Średnio za reportaż ślubny zapłacimy nawet do 5000 zł. Coraz większą popularnością cieszą się plenery ślubne -to koszt rzędu od 1000 zł. Kolejnym krokiem jest wybór operatora filmowego. Obecnie do wideofilmowania wykorzystuje się technikę HD, a nawet 3D. Zwróćmy uwagę na to, czy filmy danego operatora są dobrze zmontowane oraz czy mają dobrze dobraną muzykę.

Wybierając oprawę muzyczną skorzystamy z usług DJ bądź zespołu muzycznego. Zadbajmy o bogactwo repertuaru muzycznego tak, by każdy z gości mógł się dobrze bawić do białego rana. Koszt oprawy muzycznej to koszt średnio 3000- 4000 zł .

Każda Panna Młoda pragnie wyglądać wyjątkowo w dniu ślubu, dlatego wybór sukni ślubnej powinien być przemyślany. Wymarzoną suknię możemy kupić zarówno w salonach sukien ślubnych, jak i znanych projektantów. Jeżeli uważamy, że bezsensowne jest inwestowanie w suknię, którą założymy tylko jeden raz- warto zastanowić się nad skorzystaniem z komisu ślubnego. Koszt sukni ślubnej i dodatków takich jak biżuteria, welon czy buty to około 3000 zł. Pamiętajmy także o koszcie fryzury ślubnej, makijażu oraz zabiegów kosmetycznych.

Na dekoracje Sali weselnej, kościoła i samochodu wydamy od 1500 do nawet 10000 zł. Wszystko zależy od wymagań Pary Młodej. Nie sposób zapomnieć o bukietach dla Panny Młodej i Starszej- za to zapłacimy około 500 zł.

Wiele Par Młodych wynajmuje samochód ślubny, limuzynę lub bryczkę. Przykładowo za wynajem samochodu Retro na 5 godzin zapłacimy średnio 1700 zł, limuzyny typu LINCOLN 1500 , a Mercedesa klasy S 700 zł.

Kolejnym kosztem są torty i ciasta. Za tort weselny zapłacimy od 30 zł/kg. Nie sposób nie wspomnieć o alkoholu. Na tradycyjnych polskich weselach najczęściej możemy spotkać wódkę, wina, likiery i piwa. Koszty są zależne od ilości gości oraz rodzaju kupowanego alkoholu.

Od 2000 do 10000 zł zapłacimy za obrączki. Warto skupić się na ich jakości, by biżuteria wyglądała tak samo pięknie jak w dniu ślubu nawet po wielu latach użytkowania.

Listę kosztów kończą zaproszenia ( od 2 do 7 zł za osobę), winietki (od 2 zł) oraz upominki dla gości.

Porady

Jak wygląda pierwszy taniec weselny?
Według tradycji pierwszy taniec weselny rozpoczyna przyjęcie weselne....
Jakie wybrać piosenki weselne?
Planując przyjęcie weselne nie sposób zapomnieć o oprawie...
Jakie wybrać auto do ślubu?
Kiedy już ustaliliśmy datę ślubu, wybraliśmy miejsce, gdzie...
Jaki tort weselny kupić?
Tort jest niezwykle ważnym elementem wesela. Po oczepinach...